Zapobieganie i świadomość HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową wśród mężczyzn i kobiet. Jest wywoływana przez wiele rodzajów wirusów — aż 14 z nich może prowadzić do raka szyjki macicy u kobiet. Chociaż HPV jest szeroko rozpowszechniony, można zapobiegać występowaniu raka szyjki macicy spowodowanego przez HPV. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co każdy powinien wiedzieć o profilaktyce HPV i świadomości zdrowia seksualnego.

Fakty o HPV: co musisz wiedzieć

HPV rozprzestrzenia się poprzez seks pochwowy, analny lub oralny z kimś, kto ma wirusa. Może być przekazywany zarówno między partnerami heteroseksualnymi, jak i nieheteroseksualnymi. Prawie 80% aktywnych seksualnie kobiet w wieku rozrodczym ma jakiś rodzaj wirusa HPV, ale wiele z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Dzieje się tak, ponieważ często nie ma żadnych objawów.

Niektóre osoby doświadczają brodawek narządów płciowych wywołanych przez HPV (nie mylić z HSV, wirusem opryszczki pospolitej AKA herpes). W większości przypadków infekcja HPV ustępuje samoistnie. Powodem obaw związanych z HPV jest to, że kilka rodzajów wirusów HPV powoduje nowotwory wysokiego ryzyka, przede wszystkim raka szyjki macicy. Każdy, kto uprawia seks, jest narażony na typy HPV wysokiego ryzyka. Dlatego tak ważna jest szczepionka i odpowiednie badania przesiewowe.

Zapobieganie HPV i rakowi szyjki macicy

Na szczęście istnieje skuteczna szczepionka , która zapobiega wielu niebezpiecznym formom HPV. Najlepszym sposobem zapobiegania HPV są dostępne obecnie możliwości medyczne: szczepionka HPV i odpowiednie badania przesiewowe.

CDC twierdzi, że nawet 93% przypadków raka szyjki macicy można było zapobiec dzięki odpowiednim badaniom przesiewowym HPV. Dlaczego więc tysiące kobiet wciąż umiera każdego roku na tę formę raka? Zaobserwowano, że większość zgonów spowodowanych rakiem HPV dotyczy marginalizowanych populacji, kolorowych kobiet i tych, którzy doświadczają niewystarczającej lub niedostępnej profilaktycznej opieki zdrowotnej. W badaniach pomoże https://doktor.waw.pl/.

Niezależnie od tego, jakie jest czyjeś pochodzenie społeczno-ekonomiczne, istnieją opcje. Oto główne wskazówki, jak zapobiegać HPV.

Szczepionki przeciw HPV
Wczesne zaszczepienie się przeciwko HPV jest jedną z najsilniejszych dostępnych form profilaktyki. Zaleca się, aby młodsi mężczyźni i kobiety otrzymali go, zanim staną się aktywni seksualnie. Wielu rodziców decyduje się na zaplanowanie serii szczepień swojego dziecka przeciwko HPV w wieku od 9 do 12 lat.

Nastolatki i młodzi dorośli nadal mogą otrzymać szczepionki po osiągnięciu aktywności seksualnej. Porozmawiaj ze swoim lekarzem (lub lekarzem dziecka) o wszelkich obawach, które możesz mieć.

Wymaz cytologiczny (testy cytologiczne)
Badanie cytologiczne pobiera niewielką próbkę komórek z szyjki macicy w celu sprawdzenia nieprawidłowości. Nietypowe wyniki powinny być poprzedzone nieco bardziej inwazyjnym badaniem szyjki macicy zwanym kolposkopią, podczas którego lekarz wykonuje biopsję tkanki szyjki macicy w celu wykrycia raka szyjki macicy. Pamiętaj: tylko dlatego, że otrzymujesz nieprawidłowy wynik cytologii nie oznacza, że ​​oficjalnie masz raka szyjki macicy.

Badania przesiewowe i wspólne testy HPV
Test HPV to kolejny ważny test dla kobiet. Przesiewa pod kątem obecności wirusów HPV wysokiego ryzyka, które prowadzą do raka szyjki macicy. Zaleca się, aby jeśli masz 30 lat lub więcej, co pięć lat powinnaś wykonać wymaz cytologiczny i test na obecność wirusa HPV, zwany testem wspólnym .

Bezpieczny seks
Praktyki bezpiecznego seksu, takie jak używanie prezerwatyw i matek dentystycznych, mogą pomóc zminimalizować bezpośredni kontakt seksualny, który przenosi wirusa HPV. Inną praktyką bezpiecznego seksu jest komunikowanie się ze swoimi partnerami seksualnymi. Zapytaj ich o badania zdrowia seksualnego lub poddaj się testom przed wyrażeniem zgody na seks.

Dostępna opieka medyczna
W Stanach Zjednoczonych ponad 28 milionów ludzi nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na choroby zagrażające życiu w miarę ich postępu.

Aby uzyskać podstawowe badania przesiewowe i opiekę profilaktyczną, odwiedź Federalnie Kwalifikowane Ośrodki Zdrowia (FQHC). Zapewniają one podstawową opiekę medyczną po bardziej przystępnych cenach, dla osób z ubezpieczeniem lub bez. Planned Parenthood to kolejna pomocna opcja wykonywania badań przesiewowych HPV i wymazów cytologicznych zgodnie z zaleceniami.

Pokazy dla osób transpłciowych

Niektórzy mężczyźni transpłciowi (osoby, które urodziły się jako kobiety i przeszły, by żyć jako mężczyźni) mają trudności z otrzymaniem badań przesiewowych szyjki macicy, ale nadal są narażeni na takie samo ryzyko, gdy są aktywni seksualnie. Znalezienie klinik potwierdzających płeć może być pomocne, ale w niektórych obszarach znalezienie tych świadczeniodawców może być trudne.

Obecnie istnieją domowe testy HPV, które nie wymagają wymazu cytologicznego. Test cobas HPV firmy Roche i test Onclarity firmy BD to dwie opcje zatwierdzone przez FDA. Istnieją inne marki, które oferują testy pocztowe genotypów HPV wysokiego ryzyka, w tym Verisana , Everlywell , NURX i MyLabBox .

Postępowanie przed rakiem i rakiem szyjki macicy
Jeśli otrzymasz wymaz cytologiczny, który jest nieprawidłowy lub oznaczony jako stan przedrakowy, może to być bardzo niepokojące. Nie panikować. Po pierwsze, potrzebujesz więcej testów, aby zobaczyć, co się dzieje — często obejmuje to kolposkopię. Duża liczba stanów przedrakowych ustępuje samoistnie, a wiele z nich można wyleczyć, jeśli zostaną złapane i wyleczone wcześnie.

Kobiety, które nie przechodzą rutynowych badań przesiewowych, są bardziej narażone na raka szyjki macicy. Jeśli otrzymasz pozytywny wynik testu HPV, dowiedz się, jaki typ wirusa masz . Typy najwyższego ryzyka to 16 i 18 — typ 16 jest najbardziej związany z rakiem szyjki macicy. Znajomość swojego statusu pomaga Tobie i Twoim lekarzom monitorować i leczyć diagnozę.

Świadomość HPV dla rodziców i nastolatków
Profilaktyka HPV musi zaczynać się w młodym wieku — zazwyczaj, gdy dziecko wchodzi w okres dojrzewania. Rodzice i nauczyciele mogą porozmawiać z dojrzewającymi nastolatkami o zagrożeniach i metodach zapobiegania HPV i rakowi szyjki macicy :

  • Bezpieczny, odpowiedzialny seks
  • Dostępne zasoby zdrowia seksualnego
  • Szczepionki przeciw HPV
  • Wskazówki dotyczące wymazów cytologicznych i testów HPV w wieku dorosłym
  • Kontrola urodzeń, planowanie rodziny i sposób działania organizmu
Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.