Oczyszczacze powietrza i generatory ozonu: co musisz wiedzieć

Generatory ozonu to jeden z najczęstszych sposobów szybkiego usuwania zanieczyszczeń i zapachów unoszących się w powietrzu z domów, biur, a nawet samochodów.

 

Chociaż te maszyny mogą „szokować” powietrzem i dostarczać szybkie wyniki, mogą również być niebezpieczne dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla naszych płuc.

 

Ten sam proces molekularny, który sprawia, że ​​generatory ozonu są tak skuteczne, czyni je również niebezpiecznymi. Jeśli rozważasz zastosowanie ozonowego oczyszczania powietrza w celu usunięcia silnego zapachu lub wyeliminowania pleśni, musisz być w pełni poinformowany o ich historii i prawidłowym użytkowaniu, a także o alternatywach dla generatorów ozonu.

 

Ale najpierw musisz zrozumieć, czym jest ozon i dlaczego jest tak skuteczny, a jednocześnie tak szkodliwy.

 

Co to jest ozon?

Wiemy, że nie przyjechałeś tutaj na wykład z chemii, ale jeśli chcesz zrozumieć ozon, będziesz musiał z nami wytrzymać, podczas gdy trochę wejdziemy w szczegóły. Nie martw się, to naprawdę nie jest takie skomplikowane, a potem nie ma żadnego testu!

 

Gotowy? Zaczynamy…

 

Ozon składa się z cząsteczek tlenu. Rodzaj tlenu, który najbardziej znamy, jakim oddychamy każdego dnia, to w rzeczywistości tlen dwutlenkowy, czyli „02”, który składa się z dwóch cząsteczek tlenu. (Technicznie rzecz biorąc, tak naprawdę nie oddychamy pojedynczymi cząsteczkami tlenu, oddychamy tlenem.)

 

Ozon to po prostu trzy cząsteczki tlenu, czyli „O3”. W świecie nauki ozon jest określany jako „trioksygen”. Ta trzecia cząsteczka tlenu jest niestabilna i dzieli luźne połączenie tylko z pozostałymi dwiema cząsteczkami. Dlatego łatwo przyczepia się do zanieczyszczeń, zwłaszcza zanieczyszczeń o silnym zapachu, takich jak dym. Może również przyczepiać się do wirusów, bakterii, zarodników pleśni i materii organicznej. Po związaniu się z zanieczyszczeniami substancja ulega zniszczeniu. Dobrze opisano , to na stronie https://www.duer.pl/czy-ozonowanie-jest-szkodliwe/. Zdolność do przyłączania się do innych cząsteczek, takich jak dym i zapach, daje ozonowi zdolność szybkiego czyszczenia i dezodoryzacji pomieszczeń w pomieszczeniach.

 

Co to jest oczyszczacz powietrza z ozonem?

 

Jednym z najczęstszych sposobów „oczyszczenia” powietrza i usunięcia silnych zapachów jest zastosowanie generatora ozonowego powietrza, znanego również jako maszyny do ozonowania lub oczyszczacze powietrza ozonowego. Maszyny te są przeznaczone do wytwarzania ozonu w prostym procesie, który występuje naturalnie w atmosferze. Jednak, jak wiele rzeczy, tylko dlatego, że jest „naturalny”, nie oznacza, że ​​jest zdrowy.

 

Ponieważ ozon jest wysoce reaktywny, prawie niemożliwe jest, przynajmniej przy dzisiejszej technologii i wiedzy, przechowywanie go przez dłuższy czas. Dlatego musi być generowany na miejscu za pomocą zaawansowanych technologicznie maszyn.

 

Oczyszczacze powietrza ozonują zasadniczo pobierają tlen z powietrza (O2) i nadają mu silny ładunek elektryczny. Ten ładunek elektryczny umożliwia cząsteczkom tlenu przegrupowanie się i utworzenie O3, naszego słynnego ozonu. (Czy wiesz, że ze względu na ładunki elektryczne ozon w warstwie przyziemnej jest często obecny na wyższych poziomach po burzy z piorunami?)

 

Teraz ozon jest uwalniany z maszyny do powietrza. Kiedy uderza w cząsteczki, takie jak pleśń lub dym, trzecia cząsteczka tlenu przyłącza się do cząsteczek zanieczyszczenia i zasadniczo je eliminuje. O3 przyczepia się do bakterii, grzybów, zarazków, zapachów i innych zanieczyszczeń i na poziomie molekularnym niszczy ścianę komórkową. Proces ten eliminuje zanieczyszczenia, jednocześnie zamieniając ozon z powrotem w tlen.

 

Dzięki temu procesowi generatory ozonu mogą być niezwykle przydatne do czyszczenia ostrych zapachów, usuwania zapachu dymu i eliminowania pleśni. Są używane w szpitalach, hotelach, a nawet domach, ale jak się dowiemy, mogą być niebezpieczne i muszą być używane tylko przez przeszkolonych, wykwalifikowanych specjalistów takich jak https://www.duer.pl/ozonowanie/.

 

Zbijanie pokryw generatorów ozonu

Przed 2005 rokiem „jonizujące” oczyszczacze powietrza, które były zasadniczo generatorami ozonu, były używane w domach do oczyszczania powietrza i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Przez jakiś czas wydawało się to całkowicie akceptowalną praktyką, ale wiosną 2005 roku Consumer Reports opublikowało badanie, które zasadniczo potępiło używanie jonizujących oczyszczaczy powietrza do codziennego użytku w budynkach mieszkalnych.

 

Ich badanie wykazało, że pięć popularnych modeli nie tylko „słabo oczyszczało powietrze”, ale kilka z nich narażało użytkowników na „potencjalnie szkodliwe poziomy ozonu”. Raport ten zwrócił uwagę opinii publicznej na poważny problem związany z tego rodzaju czyszczeniem powietrza i spowodował, że rząd federalny surowo uregulował i ograniczył stosowanie oczyszczaczy powietrza z jonizacją ( jonowe oczyszczacze powietrza) i generatory ozonu. Jonizatory w oczyszczaczu powietrza najczęściej działają poprzez uwalnianie jonów ujemnych . Produktem ubocznym generatorów jonów ujemnych jest ozon, chociaż jego produkcja jest na znacznie niższym poziomie niż w przypadku oczyszczacza powietrza ozonowego.

 

Consumer Reports jest obsługiwany przez Consumers Union, organizację non-profit, której celem jest wpływanie na politykę i dostarczanie bezstronnych informacji dla konsumentów. Organizacja ta zaleciła, aby rząd federalny ustanowił standardy ozonu w pomieszczeniach dla oczyszczaczy powietrza i wymagał stosowania testów przed wprowadzeniem na rynek, a także etykiet wyświetlających wyniki testów.

 

Raport ten skłonił rząd do odegrania większej roli w nadzorze i przepisach dotyczących generatorów ozonu (i ogólnie oczyszczaczy powietrza) i jest często cytowany jako ważny element rozwoju i stosowania produktów ozonowych.

Agencja Ochrony Środowiska podejmuje kompleksowe działania w celu monitorowania zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz. Chociaż w powietrzu znajdują się setki potencjalnych zanieczyszczeń, zwrócono uwagę na sześć konkretnych zanieczyszczeń, które stanowią największe zagrożenie. Zanieczyszczenia te obejmują tlenek węgla, dwutlenek azotu i (zgadłeś) ozon. (W tym przypadku odnoszą się do ozonu przyziemnego, ponieważ ozon w wyższych warstwach atmosfery jest dobry, ponieważ pomaga blokować szkodliwe promienie UV).

 

EPA stale monitoruje jakość powietrza na terenie całego kraju. Korzystając z zaawansowanych maszyn sensorycznych, sprawdzają ilość niektórych zanieczyszczeń i przekazują te informacje do źródeł wiadomości i opinii publicznej. Mamy nadzieję, że gdy poziom zanieczyszczenia jest wysoki, ludzie będą mogli unikać przebywania na zewnątrz lub podjąć środki bezpieczeństwa w celu ochrony zdrowia.

 

Ale mówimy o sprzątaniu wnętrz. Dlaczego to takie ważne, że EPA monitoruje ozon na zewnątrz?

 

Pomyśl o tym w ten sposób: generatory ozonu wytwarzają substancję chemiczną oficjalnie uznaną przez EPA za „zanieczyszczającą”. Ozon jest na tyle niebezpieczny, że EPA może go monitorować, ale generatory ozonu dosłownie uwalniają tę substancję do Twojego domu. To samo w sobie powinno wystarczyć, aby ostrzec przed niebezpieczeństwami związanymi z oczyszczaniem powietrza ozonem.

 

Dlaczego ozon jest niebezpieczny?

 

Dlaczego więc ozon jest tak niebezpieczny?

 

Dlaczego substancja chemiczna, która naturalnie występuje w atmosferze i jest jeszcze bardziej produkowana podczas burz z piorunami, jest problemem dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia?

 

Występuje naturalnie, więc to nie może być aż tak duży problem, prawda?

 

Cóż, radon występuje naturalnie, podobnie jak światło UV , a także powodzie, zamiecie i huragany. A jak wszyscy wiemy, to wszystko może być niebezpieczne!

 

Ozon jest wysoce reaktywną substancją chemiczną. Ze względu na swoją zdolność do reagowania z cząsteczkami powietrza ma niesamowitą zdolność usuwania silnych zapachów i zanieczyszczeń. Ale ozon nie traci w magiczny sposób swoich zdolności reaktywnych podczas wdychania. Wręcz przeciwnie, kiedy ozon jest wdychany przez ludzi, pozostaje tak samo reaktywny. Ta reaktywna natura sprawia, że ​​ozon jest niebezpieczny dla ludzi i innych form życia.

 

Wdychany ozon może wywołać reakcję w płucach . Nawet przy niskich poziomach może to powodować wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza z płucami. Mogą rozpalać i uszkadzać drogi oddechowe oraz zwiększać podatność płuc na infekcje.

 

Po pierwsze, ozon może być przyczyną bólu w klatce piersiowej i kaszlu. Może powodować duszność i podrażnienie tchawicy. Te problemy mogą dotyczyć każdego, kto wdycha zanieczyszczenia ozonem, ale są one szczególnie silne dla osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma i alergie. Ozon utrudnia głębokie oddychanie, powodując problemy z uzyskaniem wystarczającej ilości czystego tlenu do normalnej aktywności i codziennego funkcjonowania.

 

Ozon może również powodować problemy z gardłem. Może to mieć postać kaszlu od łagodnego do ciężkiego i, w zależności od poziomu narażenia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, może zakłócić normalne codzienne funkcjonowanie.

 

Jedna z niefortunnych natur narażenia na ozonjest to, że ćwiczenia mogą być dla ciebie złe. W normalnych warunkach, kiedy ćwiczysz, pobierasz dużo zdrowego tlenu dla swojego ciała, pomagając ci kontynuować trening, uzyskać formę i prowadzić zdrowy tryb życia.

 

Jednak gdy stężenie ozonu jest wysokie, wysiłek fizyczny oznacza więcej ozonu w płucach. W takim przypadku trening może zwiększyć ogólną ekspozycję na ozon.

 

To trochę ironiczne; w końcu ćwiczysz, aby poprawić zdrowie, a ozon może w jakiejś formie zaszkodzić twoim ćwiczeniom. (A przynajmniej nie tak dobre dla ciebie.) Dlatego ludzie, którzy są bardziej aktywni, często doświadczają najgorszych skutków działania ozonu.

 

Ozon może również zmniejszać układ odpornościowy

Jakby bezpośrednie powodowanie długotrwałych problemów zdrowotnych nie wystarczyło, obecnie coraz więcej dowodów wskazuje na to, że narażenie na ozon może również zmniejszać siłę naszego układu odpornościowego, czyniąc nas bardziej podatnymi na choroby i infekcje.

 

Jednym z zagrożeń związanych z narażeniem na ozon jest zmniejszenie zdolności organizmu do zwalczania chorób układu oddechowego. Istnieją mocne dowody wskazujące na to, że osoby z długotrwałym narażeniem na działanie ozonu są mniej przygotowane fizycznie do radzenia sobie z chorobami płuc wywołanymi przez bakterie lub wirusy.

 

Badanie z 2007 r.z Duke University Medical Center wykazał, że oddychanie ozonem hamuje wczesne układy odpornościowe u myszy laboratoryjnych. Wystawili myszy na działanie ozonu w przybliżeniu, które byłoby uważane za niezdrowe dla ludzi. Zasadniczo naukowcy odkryli, że myszy wystawione na działanie ozonu były bardziej podatne na toksyny bakteryjne.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.