Nie możesz wytrzymać bez telefonu? To może być fonoholizm!

Twój smartfon zaczął odgrywać zbyt dużą rolę w Twoim życiu? Najwyższy czas rozprawić się z destrukcyjnym nawykiem XXI wieku, który objawia się ciągłym sprawdzaniem telefonu i zacząć żyć w prawdziwym świecie.

Fonholizm – choroba XXI wieku

Telefony komórkowe w naszym kraju stały się popularne około 15 lat temu. Wtedy to sprzedaż gadżetów elektronicznych stała się powszechna wśród ludności. Praktycznie każdy otrzymał dostęp do nowiutkiego telefonu. Wraz ze wzrostem popularności telefonów komórkowych, wzrosła popularność telefonów stacjonarnych, które ostatecznie zostały zastąpione przez smartfony. Więcej poczytasz na stronie https://koon.pl/fonoholik-czym-jest-fonoholizm/.

W przeciwieństwie do tradycyjnych telefonów komórkowych, smartfony są nie tylko środkiem komunikacji, ale także multimedialnym centrum rozrywki, które pozwala prowadzić swego rodzaju życie towarzyskie. Sieci społecznościowe, takie jak Instagram i Facebook, otworzyły przed swoimi użytkownikami nowe możliwości. W dzisiejszych czasach o wielu wydarzeniach dowiadujemy się nie poprzez bezpośredni kontakt z ludźmi, ale poprzez portale społecznościowe. W ten sposób telefony komórkowe przejęły w pewnym sensie życie wszystkich użytkowników. I dlatego zjawisko fonoholizmu nabrało takiego rozmachu.

Warto zauważyć, że nie jest to wyimaginowany problem, ale w pełni udokumentowany stan, nie mniej poważny niż uzależnienie od gier komputerowych czy alkoholu. Psychologowie nazywają fonolizm chorobą XXI wieku i czynią z niego poważny problem, który upośledza normalne funkcjonowanie i wpływa na zachowanie człowieka. Jeżeli chcesz zapisać informacje, możesz zrobić screena – https://interkursy.pl/blog/2022/07/11/jak-zrobic-screen-na-telefonie/.

Czym jest fonoholizm?

Fonoholizm to strach i niepokój spowodowane myślami o niemożności korzystania ze smartfona z jakiegoś powodu. Osoba dotknięta fonoholizmem może obawiać się kradzieży telefonu, rozładowanej baterii lub braku pieniędzy na koncie. Czasem nie trzeba wiele – telefon może być w sąsiednim pokoju – aby fonoholik zaczął odczuwać typowe dla tego schorzenia objawy. Należą do nich lęk, panika, trudności w oddychaniu, dreszcze, zwiększone pocenie się, szybkie bicie serca, a nawet utrata orientacji przestrzennej.

Fonoholizm – objawy

Poniżej przedstawiono zachowania typowe dla osoby dotkniętej fonoholizmem. Zastanów się nad wprowadzeniem zmian w swoim życiu, jeśli

– nie możesz rozstać się z telefonem ani na chwilę. Starasz się mieć go cały czas w zasięgu wzroku i najlepiej czujesz się, gdy jest w kieszeni

– Rzadko wypuszczasz telefon z rąk. Wydajesz dużo pieniędzy na kupowanie nowych aktualizacji, a także aplikacji do tworzenia i utrzymywania kontaktu

– Przed snem wkładasz telefon pod poduszkę lub na stolik nocny

– Wolisz rozmawiać przez telefon niż twarzą w twarz;

– Czujesz się nieswojo podczas rozmowy twarzą w twarz i masz problem z doborem właściwych słów. To nie zdarza się, gdy rozmawiasz przez telefon;

– Dużo łatwiej jest rozmawiać przez telefon niż twarzą w twarz, więc ciągle martwisz się, że zgubisz telefon i sprawdzisz, czy jest na swoim miejscu

– dużo uwagi poświęcasz swoim selfie, które często publikujesz na Instagramie i innych portalach społecznościowych. Na zdjęciach chcesz wyglądać jak najlepiej: w modnych ciuchach i efektownym makijażu, choć w rzeczywistości nie zależy Ci szczególnie na swoim wyglądzie.

Wszystko to jest oznaką fonoholizmu, uzależnienia od smartfonów, z którym trzeba sobie poradzić. Nadużywanie telefonu ma katastrofalny wpływ nie tylko na psychikę, ale także na zdrowie fizyczne człowieka, ponieważ wytwarza określone pole elektromagnetyczne, które może uszkadzać komórki mózgowe. Taki obrót wydarzeń może skończyć się wystąpieniem poważnej choroby.

Jeśli tylko z tego powodu staraj się trzymać telefon z dala od siebie, używaj go tylko do określonych celów. Fonofobia to dość poważny stan, który można postawić na równi z alkoholizmem czy otyłością. Tak jak alkoholik lub palacz ma problemy z rzuceniem palenia, tak samo fonaholik nie może obejść się bez gadżetu w dłoni lub kieszeni.

Fonoholizm – jak go zatrzymać

Aby uwolnić się od nałogu, trzeba zrezygnować ze smartfona. Na początku nie jest to łatwe dla osoby cierpiącej na fonofobię. Na początkowym etapie specjaliści radzą przestać chodzić po mieszkaniu z telefonem.

– Połóż go w trudno dostępnym miejscu, na przykład w szafie lub w torebce wsuniętej głęboko w szufladę. Używaj go tylko w ostateczności.

– Aby uzyskać dostęp do Internetu, korzystaj tylko z komputera. Zostaw telefon w domu, gdy wychodzisz na ulicę, na spacer z dzieckiem lub ukochaną osobą. Częściej przebywaj w miejscach, w których nie masz zasięgu telefonu komórkowego.

– W weekendy lub wakacje staraj się nie używać smartfona. Wyłącz telefon i staraj się mieć do niego jak najmniejszy dostęp. Spędzaj mniej czasu online i dzwoń tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

– Ogranicz kontakt z telefonem do minimum. Nigdy nie wkładaj go pod poduszkę ani na nocną szafkę.

Stosując się do tych zaleceń, stopniowo ograniczysz czas spędzany w towarzystwie swojego gadżetu. Z czasem zaczniesz postrzegać to tylko jako środek komunikacji ze światem zewnętrznym. Zdasz sobie sprawę, że życie nie kończy się na smartfonie i że bez problemu możesz się bez niego obejść. To z kolei przełoży się na Twoje nawyki społeczne, pomagając Ci otworzyć się na ludzi w prawdziwym świecie.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.