Jak czyścić klimatyzator w domu?

Trudno sobie wyobrazić życie współczesnego człowieka bez niezbędnych sprzętów gospodarstwa domowego, takich jak lodówka, telewizor, komputer, pralka i oczywiście klimatyzacja. Klimatyzacja jest integralną częścią życia ludzi w prawie wszystkich regionach. Możesz ukryć się przed wilgotnym upałem, rozgrzać się na mrozie, wysuszyć i oczyścić wilgotne powietrze w mieszkaniu. W celu zapewnienia wysokiej jakości działania urządzeń należy jednak przestrzegać elementarnych zasad obsługi. Jedną z najważniejszych zasad jest regularne czyszczenie klimatyzatora w odpowiednim czasie.

Jak czyścić klimatyzator

Klimatyzator to system ogrzewania i chłodzenia, który przepływa przez duże masy powietrza, a jednocześnie na ścianach kanału powietrznego, na kratce jednostki wewnętrznej gromadzi się duża ilość kurzu, brudu i drobnych plam. Jednostka zewnętrzna może zostać zatkana gałązkami, suchymi liśćmi, puchem topoli i pyłkiem. W przewodach układu klimatyzacji może pojawić się pleśń lub grzyb, które mogą rozrosnąć się i uszkodzić sam zespół techniczny. Aby tego uniknąć, będziesz potrzebował czasu na prace porządkowe.

Jak zrozumieć potrzebę czyszczenia klimatyzatora?

Z reguły czyszczenie układu klimatyzacji powinno odbywać się profilaktycznie kilka razy w roku. Zwykle dzieje się tak ze zmianą pór roku przed przygotowaniem się do zimy lub lata. Niektóre oznaki sugerują jednak, że Twoje urządzenie rozpaczliwie wymaga przeglądu technicznego.

Jeśli klimatyzator się zepsuł, wykonaj jego funkcje. Na przykład, jeśli ustawisz temperaturę chłodzenia na +20 stopni, klimatyzator nie schłodzi pomieszczenia do pożądanego poziomu. To znaczy, po prostu nie „ciągaj”. Dzieje się tak, ponieważ zanieczyszczenia blokują przepływ powietrza i uniemożliwiają pracę urządzenia z pełną wydajnością.
Klimatyzator należy wyczyścić, jeśli zauważysz, że praca jest bardzo głośna, brudne kratki blokują normalny przepływ powietrza, a urządzenie stara się zwiększyć wydajność swojej pracy. Dla porównania możesz przynieść odkurzacz. Jeśli częściowo zamkniesz wąż, przez który odkurzacz zasysa powietrze, zacznie buczeć. Jeśli klimatyzator zaczął pracować znacznie głośniej, należy go natychmiast wyczyścić. Dalsza eksploatacja może prowadzić do uszkodzeń.
Czasami po włączeniu klimatyzatora pachnie nieprzyjemnie. Sugeruje to, że system odwadniający jest zatkany przez grzyby i pleśń. To może być bardzo niebezpieczne. Zarodniki grzyba są bardzo szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza jeśli w domu przebywają astmatycy, alergicy, dzieci lub osoby starsze. Po włączeniu urządzenia można czasem poczuć zapach palenia. Jest to wyraźna wskazówka, że ​​na silnik spadł kurz i zanieczyszczenia. Jeśli nic się nie wypali, klimatyzator należy dokładnie wyczyścić.
Zgodnie ze specyfikacją kondensat może spływać tylko z jednostki zewnętrznej. Jeśli kondensat wycieka z jednostki wewnętrznej, jest to bezpośrednia droga do przeglądu technicznego i czyszczenia.
Jeśli klimatyzator jest zatkany, moc wzrasta, aby osiągnąć ustawioną temperaturę. W związku z tym wzrasta zużycie energii elektrycznej, więc jeśli nagle zauważysz, że rachunki za światło zaczęły rosnąć bez wyraźnego powodu, warto sprawdzić wszystkie sprzęty domowe i system klimatyzacji.

Jak wyczyścić własną chłodnicę wody?

Jak samodzielnie czyścić klimatyzator jednostki wewnętrznej?
Przed samodzielnym czyszczeniem klimatyzatora w domu należy znaleźć instrukcję obsługi urządzenia i dokładnie ją przestudiować. Zastanów się, jak zdjąć pokrywę klimatyzatora i wyjąć filtry. Dopiero wtedy możesz rozpocząć czyszczenie klimatyzatora.

Jak czyścić klimatyzator jednostki wewnętrznej

Umieść gazetę lub niewykorzystany papier pod urządzeniem. Przy pierwszym czyszczeniu po długim okresie pracy może pojawić się brud i kurz. Ściółka chroni podłogę lub dywan przed zabrudzeniem. Nie zapomnij odłączyć urządzenia od zasilania.
Najpierw ostrożnie zdejmij pokrywę klimatyzatora, specjalistę od takiej pracy znajdziesz na stronie duer.pl. W zależności od modelu można go przykręcić lub po prostu wcisnąć na miejsce.
Następnie ostrożnie wyciągnij filtry. Są łatwo zdejmowane. Powinny być namoczone w ciepłej wodzie z mydłem. Po zwilżeniu brudu siatkę można umyć gąbką. Jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach podczas pracy klimatyzatora, najprawdopodobniej w systemie osiadł grzyb lub pleśń. W takim przypadku konieczne jest użycie środków przeciwbakteryjnych do mycia filtrów, dodanie odrobiny nadmanganianu potasu, alkoholu, furatsiliny lub specjalnego środka przeciwgrzybiczego, który można kupić w sklepie z narzędziami. W ten sposób chronisz swoje urządzenie przed ponownym zakażeniem.
Filtry sitkowe nie mogą być suszone w pobliżu akumulatora ani suszarką do włosów. Są dość cienkie i łatwo odkształcają się pod wpływem strumienia gorącego powietrza. W takim przypadku nie nadają się do dalszej obsługi i będziesz musiał kupić nową sieć.
Oprócz filtrów ekranowych większość modeli posiada również filtry kieszonkowe. Nie można ich prać. Jeśli filtr kieszonkowy jest zatkany, wystarczy go wymienić. Podobny filtr można kupić w dowolnym sklepie ze sprzętem.
Czyszczeniu podlega również wentylator obrotowy. Należy go ostrożnie wyjąć, a jego ostrza przetrzeć wilgotną szmatką. Następnie komponent jest montowany.
Wymiennik ciepła można czyścić odkurzaczem. Delikatnie odkurz wszystkie rogi urządzenia, aby usunąć kurz. Jeśli nie możesz usunąć ciasnych miejsc, użyj suchego, cienkiego pędzelka.
Podczas zabiegu należy zwrócić uwagę na obudowę wymiennika ciepła. Jeśli na którejkolwiek z jego części znaleziono rdzę, oznacza to wyciek freonu. W takim przypadku skontaktuj się z Centrum Serwisowym.
Po wyczyszczeniu wszystkich części jednostki wewnętrznej elementy należy dokładnie wysuszyć i zużyć.
Jak wyczyścić nawilżacz z wagi?

Jak czyścić klimatyzator jednostki zewnętrznej

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora nie musi być czyszczona tak często jak jednostka wewnętrzna. Dodatkowo jednostka zewnętrzna często jest na ścianie i bardzo trudno się do niej zbliżyć. Wymaga to drabiny lub sprzętu do wspinaczki. Podczas czyszczenia jednostki zewnętrznej duże cząstki brudu są czyszczone w łopatkach wentylatora. Po zdjęciu osłony powierzchnię urządzenia należy zetrzeć ściereczką z kurzu lub odkurzyć w trudno dostępnych miejscach. Najlepszym sposobem na to jest użycie specjalnych wąskich dysz na wężu odkurzacza. Aby zapobiec przedostawaniu się wody do części elektrycznych układu klimatyzacja Ursynów podczas czyszczenia na mokro, należy je przykryć folią.

Płyty chłodnicy można czyścić silnym ciśnieniem wody. Do tego celu można wykorzystać wąż, prysznic lub specjalne urządzenie do mycia samochodów, które dostarcza wodę ukierunkowanym strumieniem.

Pamiętaj, że czyszczenie jednostki zewnętrznej nie jest tak częste, ale o wiele ważniejsze jest to, że jeśli zanieczysz jednostkę wewnętrzną, może to spowodować pogorszenie jakości powietrza. Jeśli jednak nie wyczyścisz urządzenia zewnętrznego (głównego) w odpowiednim czasie, może to doprowadzić do awarii urządzenia. Wynika to z faktu, że z powodu zwiększonej mocy silnik przegrzewa się i ostatecznie spala.

Jak czyścić układ odpływowy klimatyzatora?
Czyszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej – To nie jest pełny zakres środków do czyszczenia klimatyzatora z kurzu i brudu. Większość niebezpiecznych szkodników może żyć w systemie odwadniającym. W wężach, przez które przepływa kondensat, mogą żyć pleśń, grzyby, kleszcze i wiele infekcji. Nieczyszczone przez długi czas mogą się zapychać i zapychać brudem. W takim przypadku kondensat przepływa bezpośrednio z jednostki wewnętrznej do mieszkania.

Jak czyścić układ odpływowy klimatyzatora?

Aby wyczyścić rury, należy je zdemontować. Następnie przepływa przez nią potężny strumień wody, który wypłukuje brud. Do wody należy dodać środki antybakteryjne w celu ochrony przed bakteriami.

Należy pamiętać, że kompletny montaż sprzętu odbywa się dopiero po całkowitym wyschnięciu wszystkich elementów, po wyczyszczeniu urządzenia włącz je w sieci i upewnij się, że działa prawidłowo.

jak prać żaluzje poziome w domu

Choroba legionistów: legioneloza
W ramach odwrotu od tematu chciałbym powiedzieć, jak ważne jest terminowe oczyszczenie układu klimatyzacji z kurzu, zarazków i infekcji. Podczas Kongresu Legionistów Amerykańskich w 1977 r. odkryto niewygodny wzór. Po wzięciu udziału w wydarzeniu niektórzy ludzie zachorowali na dziwną chorobę, która przypominała objawy zapalenia płuc. Ludzie kaszlą i umierają. Po długich badaniach odkryto, że przyczyną wszystkiego była klimatyzacja. Stare urządzenie, nigdy nie czyszczone, stało się idealnym miejscem do życia i rozmnażania się chorobotwórczych bakterii.

Zakaźny mikroorganizm został następnie znaleziony i nazwany Legionella na cześć niefortunnych wydarzeń, które miał obwiniać. Ciepłe i suche powietrze było idealnym środowiskiem dla legionelli. A kiedy klimatyzacja się włączyła, bakterie spokojnie krążyły w powietrzu, atakując drogi oddechowe i zarażając organizmy. Lud zachorował na legionistów, który w tym czasie był źle wyleczony. Dlatego tak ważne jest, aby sprzęt posprzątać w porę, a po zleceniu najważniejszą rzeczą jest zadbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniu.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.