Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego jest rodzajem zapalenia ścięgna, stanem charakteryzującym się stanem zapalnym lub podrażnieniem ścięgna. W przypadku zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego, przeciążenie lub uraz powoduje niewielkie naderwania ścięgna łączącego łokieć z nadgarstkiem. Te łzy powodują obrzęk ścięgna i ból.
Osoba z zapaleniem nadkłykcia przyśrodkowego zazwyczaj odczuwa ból, gdy zgina nadgarstek w kierunku przedramienia.
Często określany jako łokieć golfisty, stan ten może dotyczyć każdego, kto wykonuje aktywność, która powoduje ciągłe obciążenie nadgarstka i przedramienia.
W tym artykule badamy objawy i przyczyny zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego. Przyglądamy się również dostępnym opcjom leczenia, w tym wielu ćwiczeń, które mogą pomóc. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://rehabilitanci.warszawa.pl.
Objawy
Łokieć golfisty leczenie Warszawa może powodować ból i trudności w poruszaniu łokciem.
Objawy zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego mogą rozwijać się powoli, szczególnie gdy stan został wywołany nadużywaniem. Inne osoby mogą nagle rozwinąć objawy, szczególnie w przypadku kontuzji.
Objawy związane z zapaleniem nadkłykcia przyśrodkowego mogą być łagodne lub ciężkie. Niektóre obejmują:
ból przy zginaniu nadgarstka w kierunku przedramienia
ból, który rozciąga się od wewnętrznej strony łokcia przez nadgarstek do małego palca
słaby chwyt
ból podczas ściskania rąk
trudności w poruszaniu łokciem
uczucie mrowienia rozciągające się od łokcia do pierścienia i małych palców
sztywny łokieć
osłabiony nadgarstek
Przyczyny i czynniki ryzyka
Nadużywanie ścięgna jest jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego. Po wielokrotnej aktywności mogą wystąpić małe naderwania ścięgna. Z czasem te łzy mogą prowadzić do obrzęku i bólu.
Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego regularnie dotyka sportowców, a osoby uprawiające następujące sporty są bardziej narażone na rozwój choroby:
golf
tenis, racquetball lub squash
podnoszenie ciężarów
baseball
wioślarstwo
Inni mogą być zagrożeni z powodu czynności wykonywanych w pracy. Każda czynność polegająca na ciągłym skręcaniu lub zginaniu nadgarstka może nadwyrężyć ścięgno.
Osoby wykonujące zawody wysokiego ryzyka to:
rzeźnika
hydraulicy
budowlańcy
zwykli użytkownicy komputerów
pracownicy linii montażowej
kucharze
malarze
Kiedy iść do lekarza
Łokieć golfisty można zwykle rozwiązać poprzez odpoczynek, ale należy skonsultować się z lekarzem, jeśli ból lub sztywność utrzymują się.
Ilekroć dana osoba doświadcza przewlekłego, niewyjaśnionego bólu, powinna zwrócić się o pomoc medyczną, aby ustalić przyczynę i znaleźć rozwiązanie.
Jeśli dana osoba jest w stanie zidentyfikować aktywność, która powoduje jej zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego, zatrzymanie aktywności ostatecznie zmniejszy ból.
Odpoczynek często prowadzi do poprawy. Jednak osoby z ciężkimi objawami lub odczuwające jedynie ograniczoną ulgę po dedykowanym odpoczynku powinny udać się do lekarza. Lekarz będzie mógł zdiagnozować przyczynę bólu i zaproponować opcje leczenia.
Komplikacje
Powikłania zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego są rzadkie. Jeśli dana osoba przestanie wykonywać czynność, która spowodowała chorobę, lub wykonuje ją rzadziej, zwykle wyzdrowieje.
Tylko ci, którzy pomimo bólu kontynuują problematyczną działalność, mają tendencję do doświadczania dalszych problemów. W takich przypadkach dana osoba może wymagać operacji w celu skorygowania stanu.
Diagnoza
Tylko lekarz może zdiagnozować zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego, a często konieczne jest badanie fizykalne.
Lekarz prawdopodobnie zapyta o codzienne czynności w domu i pracy. W niektórych przypadkach lekarz będzie chciał wykonać zdjęcie rentgenowskie ramienia.
Egzamin fizyczny będzie polegał na ułożeniu przedramienia na stole dłonią do góry. Lekarz następnie uciska rękę i poprosi osobę o zgięcie ręki w kierunku nadgarstka.
Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego zostanie zdiagnozowane, jeśli osoba odczuwa ból po wewnętrznej stronie ramienia podczas zginania nadgarstka.
Wiedza to potęga. Otrzymuj nasz bezpłatny codzienny newsletter.
Zagłęb się w tematy zdrowotne, na których najbardziej Ci zależy. Już dziś zasubskrybuj nasz biuletyn informacyjny.
Leczenie
Orteza może pomóc w podparciu łokcia i złagodzić objawy.
Wstępne leczenie zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego można rozpocząć przed wizytą u lekarza. Odpoczynek po problematycznej czynności może złagodzić ból w ciągu kilku dni.
Aby wspomóc powrót do zdrowia, osoba może również:
nałóż lód na łokieć i wewnętrzną część przedramienia
przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
ćwicz ćwiczenia wzmacniające
rozciągnij przedramię
użyj ortezy, aby uzyskać dodatkowe wsparcie
stopniowo powracaj do aktywności, która angażuje ramię
Ortezy łokcia są dostępne dla kup online .
W niektórych przypadkach lekarz może również zalecić:
zastrzyki z kortykosteroidów w celu zmniejszenia stanu zapalnego
operacja
zastrzyki z białka bogatego w osocze
Operacja zostanie rozważona, jeśli inne opcje leczenia nie zadziałają. Chirurg może usunąć uszkodzoną tkankę. Mogą również usuwać nagromadzone tkanki bliznowate lub dodatkową kość, które mogą wywierać nacisk na ścięgno.
Ćwiczenia
Ćwiczenie i rozciąganie mięśni ramienia może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego. Zapytaj lekarza lub fizjoterapeutę o ćwiczenia , takie jak te wymienione poniżej. Prawdopodobnie będą mieli bardziej spersonalizowane sugestie.
Ściskanie piłki
Ściska są proste ćwiczenia z udziałem miękką gumową kulkę lub stres przeciwbólowy. Umieść piłkę w dłoni dotkniętej chorobą i zaciśnij ją w pięść. Ściskanie i puszczanie w powtórzeniach wzmocni przedramię.
Rozszerzenia palców
Ściśnij wszystkie pięć palców razem i rozciągnij wokół nich gumkę. Odsuń palce od siebie na tyle, na ile pozwoli gumka.
Przedłużenia nadgarstka
Przed wykonaniem tego ćwiczenia zrób wagę 1 funta. Połóż zranione przedramię na kolanie lub stole, z ręką zawieszoną nad krawędzią. Trzymaj ciężar w tej ręce i powoli podnoś go i opuszczaj.
Pronacja i supinacja przedramienia
To ćwiczenie polega na trzymaniu ciężkiego przedmiotu, takiego jak młotek.
Połóż uszkodzone przedramię na stole lub kolanie, aby zapewnić stabilność. Na początek trzymaj przedmiot tak, aby dłoń była równoległa do ciała. Obróć rękę tak, aby dłoń była skierowana w dół. Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie obróć rękę tak, aby dłoń była skierowana w stronę sufitu.
Zapobieganie
Istnieje kilka sposobów zapobiegania zapaleniu nadkłykcia przyśrodkowego. Jednym ze sposobów jest wzmocnienie powiązanych mięśni poprzez wykonywanie ćwiczeń, takich jak te wymienione powyżej.
Inne kroki obejmują:
stosowanie odpowiedniej formy podczas aktywności takich jak golf czy tenis
rozciąganie przed i po aktywności
zatrzymanie jakiejkolwiek aktywności, która zaczyna powodować ból
Perspektywy
Szanse na całkowite wyleczenie z zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego są zazwyczaj bardzo duże. Jest bardziej prawdopodobne, że osoba szybko wyzdrowieje, jeśli zatrzyma problematyczną aktywność, gdy tylko zaczną się objawy.
Ponadto osoba powinna przykładać lód do urazu, rozciągać ramię i ćwiczyć ćwiczenia wzmacniające, aby zachęcić do gojenia i zapobiec nawrotom zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego.