8 kroków do corocznej kontroli systemu ogrzewania podłogowego

Nie ma nic gorszego niż przebywanie w środku zimy, tylko po to, aby system ogrzewania nie działał, pozostawiając Cię zmarzniętym i sfrustrowanym

Zima zbliża się wielkimi krokami, nadszedł czas, aby sprawdzić swoją nieruchomość, aby upewnić się, że jest ona przystosowana do najgorszych zimowych warunków pogodowych.

Ważnym aspektem przygotowania domu na zimę jest upewnienie się, że system grzewczy jest w doskonałym stanie.

Prawda jest taka, że ​​za pomocą kilku prostych kontroli można było uniknąć awarii systemu grzewczego. Chociaż ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej niezawodnych systemów grzewczych, w które można zainwestować, również może skorzystać na corocznej kontroli.

Oto 8 prostych kroków do rocznego sprawdzenia systemu ogrzewania podłogowego, który możesz wykonać. Jeśli nie masz pewności, zawsze możesz umówić się na coroczny przegląd u instalatora Twojego systemu (jeśli miałeś go profesjonalnie zainstalowany!).

#1 Sprawdź ciśnienie w systemie

Zależy to od kotła i systemu, ale na pokrętle ciśnienia systemu zauważysz mały czerwony obszar około 0 do 1 bara, następnie zielone paski od 1 do 2,5 bara, a następnie czerwone paski od tego miejsca do 4 barów lub więcej.

Ciśnienie w twoim systemie powinno wynosić od 1 do 2 barów. Jeśli wskazówka manometru znajduje się w pierwszym czerwonym obszarze, oznacza to, że w układzie nie ma wystarczającego ciśnienia, a powyżej 2,5 bara ciśnienie jest za duże. Jeśli to zauważysz lub nadal się to dzieje, mimo że to poprawiasz, skonsultuj się z profesjonalistą ze strony http://poznan.i-hydraulik.pl/.

#2 Sprawdź pracę pomp

Możesz to zrobić włączając system i tworząc zapotrzebowanie na ciepło. Sprawdź, czy pompa mieszacza ogrzewania podłogowego działa, dotykając jej. Sprawdź również, czy wskaźniki przepływu w kolektorze pokazują przepływ.

#3 Sprawdź blokadę systemu

Przy włączonym zasilaniu i włączonym zegarze systemowym, przekręć termostat w każdym pomieszczeniu do końca, aby nie było zapotrzebowania na ciepło. Pompa powinna się wyłączyć.

Kocioł też nie powinien się rozpalać – chyba, że ​​jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę lub z grzejników. W takim przypadku również je wyłącz. Na żadnym ze wskaźników przepływu w kolektorze nie powinno być żadnego przepływu.

#4 Sprawdź, czy poszczególne strefy włączają się

Podejdź do każdego termostatu w każdym pomieszczeniu i włącz go na najwyższe ustawienie lub aż usłyszysz kliknięcie.

Za każdym razem wróć do kolektora. Pompa mieszacza powinna zacząć pracować, kocioł powinien się rozpalić, a po około minucie przepływomierz powinien pokazywać przepływ. Oznacza to, że strefa lub pomieszczenie działa.

Następnie wróć do termostatu i przekręć go w dół, aby w tym pomieszczeniu nie było zapotrzebowania na ciepło. Wróć do kolektora. Wszystkie czynności, które widziałeś wcześniej, powinny albo się zatrzymać, albo już się zatrzymać, tj. kocioł wyłączony, brak przepływu na wskaźnikach i tak dalej.

Może wydawać się to uciążliwe, ale powtórz to dla każdej strefy lub pomieszczenia.

#5 Sprawdź, czy sterowanie jest prawidłowo skonfigurowane

Bądźmy szczerzy – każdy majstruje przy regulatorach ogrzewania w domu. Dzieciom jest zimno, więc podkręć ogrzewanie, małżonek wraca z pracy i podkręca ciepło o stopień lub dwa. Kontrolowanie temperatury w systemie oznacza, że ​​kontrolujesz kwotę, jaką wydajesz na rachunki za ogrzewanie.

Sprawdź, czy elementy sterujące systemu nie są zbyt wysokie, aby spowodować przegrzanie i duszność w posiadłości. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, dlaczego nie zainstalować bardziej zaawansowanego termostatu, którym możesz sterować za pomocą smartfona?

#6 Sprawdź, czy nie ma wycieków

Rzadko zdarza się, aby system ogrzewania podłogowego powodował wyciek, ale może się to zdarzyć. Zwykle dzieje się tak, gdy pojawia się zapotrzebowanie na ciepło i nagle wzrasta ciśnienie w układzie. W przypadku wycieku, pomże specjalista ze strony http://awarie.wroclaw.pl/.

Sprawdź to, włączając cały system i pozwalając mu działać przez chwilę. Sprawdź wszystkie widoczne elementy pod kątem przecieków lub niczego, co nie wygląda dobrze.

#7 Odpowietrz system

Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, zawsze skontaktuj się z instalatorem. Mogli pokazać sterowanie ogrzewaniem podłogowym w czasie instalacji. Większość systemów posiada ręczny lub automatyczny punkt upustowy na rozdzielaczu. W systemie mieszanym – ogrzewanie podłogowe i grzejniki, będziesz musiał przejść do wysokiego punktu, np. grzejnika w sypialni.

 

#8 Ponownie sprawdź ciśnienie w systemie

Teraz wszystko to zrobiłeś, ponownie sprawdź manometr.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.