10 WSKAZÓWEK DOTYCZĄCYCH UTRZYMANIA PIĘKNEGO PODWÓRKA

Bez względu na pogodę, jest to szczytowy czas na wiosenne porządki! Od przycinania po zapobieganie palaczom — oto 10 wskazówek, które zawierają wszystko, co musisz teraz wiedzieć. Istnieje właściwy sposób dbania o podwórko, trawnik i łóżka ogrodowe.

 

1. PRZYCINAJ ZIMĄ I WCZESNĄ WIOSNĄ
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, odetnij późną zimą wszelkie złamane lub mocno zniekształcone gałęzie spowodowane zimowym śniegiem i lodem.

Niechciane dolne gałęzie na wszystkich zimozielonych krzewach i drzewach również należy usunąć późną zimą.

Większość krzewów i drzew przycina się późną zimą lub wczesną wiosną, ale nie wszystkie. Masz kwitnące krzewy? Kiedy przycinać krzew zależy głównie od tego, kiedy kwitnie i czy kwitnie na wzroście uzyskanym w tym samym lub w poprzednich latach.

Prune lato kwitnące krzewy ciężko na koniec zimy lub bardzo wczesną wiosną PRZED nowych uruchomień wzrostu! Tworzą pąki kwiatowe na „nowym” drewnie (tj. drewnie, które będzie rosło tej wiosny). Przykłady obejmują krzew motyla, hortensje gładkie, hortensje wiechy i róże.
Przycinaj krzewy kwitnące wiosną po przekwitnięciu wiosennych kwiatów. Ponieważ kwitną na wegetacji z poprzedniego sezonu („stare” drewno), jeśli przycinasz zbyt wcześnie, odetniesz ich pąki i kwiaty. Przykładami są: azalia, forsycja, hortensja morogłowa, bzy i glicynia.
Zobacz nasz kompletny przewodnik po przycinaniu popularnych krzewów, krzewów i drzew .

2. POSPRZĄTAJ LIŚCIE — IDŹ NA ŁATWIZNĘ
Nawet jeśli posprzątasz niektóre liście jesienią, jest wiele drzew (takich jak dęby), które zrzucają liście (oraz połamane lub opadłe gałęzie) przez zimę i do późnej wiosny. Teraz nie dajmy się zwariować, jakbyśmy musieli oczyścić każdy liść z naszego trawnika, aby rywalizować o sąsiedzki konkurs piękności. Odrobina ściółki z liści pomaga naszym zapylaczom i dzikim zwierzętom przetrwać zimę.

Usuń wszelkie zanieczyszczenia lub ciężkie stosy liści lub wszelkie warstwy liści. To zaprasza pleśń, choroby i rozkład. Nie należy jednak grabić na mokrym podłożu. Najlepiej poczekać, aż temperatury osiągną wysokie 40 lub 50 lat. Jeśli masz stos kompostu (lub chcesz go zacząć!), dodaj te liście do stosu. W przeciwnym razie wystarczy skosić cienkie warstwy liści przy pierwszym koszeniu w sezonie, a one również się rozłożą i dodadzą materii organicznej i składników odżywczych do gleby.

Jeśli masz łóżka z bylinami, poczekaj z wycięciem tych zużytych wieloletnich pędów, aż pogoda zdecydowanie się ociepli i poczujesz, że wiosna nadejdzie. Tak wiele pożytecznych owadów (biedronki, rodzime pszczoły) i drapieżników (sieje, pasożytnicze osy) nadal „hibernuje” w ściółce liściowej lub pustych łodygach roślin. „Obudzą się” wraz z ociepleniem pogody i wzrostem światła dziennego. Jeśli po prostu nie możesz znieść czekania, odetnij zużyte łodygi roślin i po prostu ustaw je na skraju posesji lub w lesie. Tutejsze pszczoły ci podziękują!

3. ZAJMIJ SIĘ AGRESYWNYMI CHWASTAMI — WCZEŚNIE!
Zajmij się chwastami wczesną wiosną. Inwazyjne lub agresywne chwasty będą się pogarszać wraz ze wzrostem godzin dziennych w okresie letnim. Gdy dorosną, ich korzenie wzmocnią się i będą bardzo trudne do wyrwania.

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie chwastów na trawniku są dobre praktyki kulturowe:

Nie koś zbyt krótko
Pozwól, aby ścinki wróciły na trawnik
Pomiń nawożenie wiosenne
Nie nad- ani pod wodą
Poświęć część swojego trawnika na dzikie kwiaty
Możesz również zdecydować się na zastosowanie organicznego lub tradycyjnego herbicydu „przedwschodowego”. Najlepszy czas na zastosowanie preparatu przedwschodowego jest wtedy, gdy temperatura w górnym 1 calu gleby wynosi 13 stopni  przez pięć kolejnych dni (często w marcu i kwietniu). Gdy temperatura gleby osiągnie 13 stopni, roczne nasiona chwastów zaczynają kiełkować. Kiedy zobaczysz chwasty na trawniku, herbicyd przedwschodowy nie jest skuteczny.

Jeśli wiosną pojawią się chwasty, spryskaj powschodowy herbicyd (tradycyjny lub organiczny). Po zakwitnięciu chwastów należy odczekać z zastosowaniem środka chwastobójczego do późnej wiosny. (Często jest to 6 do 8 tygodni po zastosowaniu herbicydu przedwschodowego). Środki chwastobójcze są najskuteczniejsze, gdy są stosowane równomiernie na całym trawniku.

 

Słowo na temat mniszka lekarskiego: Mniszek, pospolity wieloletni chwast wczesną wiosną, można również wykopać z korzeniami lub po prostu cieszyć się ich żółtymi kwiatami. Jeśli prowadzisz podwórko bez chemii, zawsze możesz zbierać zielone mniszki, gdy są młode i delikatne! Uwaga: oderwij główki mniszka lekarskiego, zanim wysieją, jeśli nie chcesz więcej mniszka lekarskiego w przyszłym roku.

4. WYSIEWANIE GOŁYCH ŁAT — OSTROŻNIE
Zima może ujawnić pewne szkody na podwórku spowodowane przez zwierzęta domowe, pługi śnieżne i ruch uliczny. Możesz ponownie zasiać niektóre miejsca.

Zagadką jest to, że jeśli używasz przedwschodowego herbicydu na wiosnę dla trawy krabowej, jest on nieselektywny i zniechęca również nasiona traw do wzrostu; dlatego jesień to lepszy czas na sianie trawy. Jednakże, jeśli po prostu nie możesz znieść tych gołych plam, spróbuj wysiać gołe łatki tak wcześnie, jak to możliwe (do kwietnia), zanim zastosujesz jakikolwiek preparat przedwschodowy w celu zwalczania trawy krabowej.

Daj nasionom wystarczająco dużo czasu, aby wykiełkowały i nieco się zadomowiły. Jeśli nie jest to możliwe, nie pomijaj przedwschodowego zwalczania chwastów. Lepiej zadbać o większość swojego podwórka; poczekaj do upadku, aby wykonać wszelkie naprawy darni.

Przed siewem użyj stalowej grabi, aby zetrzeć obszar. Poluzuj glebę. Zeskrob trochę kompostu na obszar. Posyp nasiona trawy na miejscu. (Użyj mieszanki premium słońce/cień, chyba że obszar jest mocno zacieniony.) Utrzymuj glebę wilgotną. Przykryj nasiona matą ze słomy lub innym materiałem. Wystarczą nawet ścinki trawy. Po prostu chcesz zakryć to miejsce jakimś materiałem, aby utrzymać nasiona w miejscu.

Jeśli następnie stosujesz herbicydy przedwschodowe, wcześnie nawozimy również wszelkie miejsca na trawniku; za kilka tygodni pędy wyrosną i wypełnią brązowe plamy. Jeśli brązowe łaty są za duże lub po prostu nie możesz się doczekać, lepszym rozwiązaniem jest darń.

5. ZGRAB STRZECHĘ — NIE „DO WYSCHNIĘCIA”
Jest za wcześnie, aby mówić o strzechach, ale musimy to zrobić teraz, ponieważ wielu ludzi robi to o wiele za wcześnie. Kiedy mówimy „strzecha”, mamy na myśli splątane obszary, które wymarły; mogą zawierać pleśń śnieżną. Nie chcesz więcej niż pół cala strzechy na ziemi. Dobre zgrabianie zapewni przepływ powietrza przez trawę, zapobiegnie chorobom i pomoże w kiełkowaniu. Ważne jest, aby ziemia i trawa były wystarczająco suche, w przeciwnym razie wyrządzisz więcej szkody niż pożytku, grabiąc nasiona trawy. Ogólna zasada: jeśli ślady stóp pozostają po chodzeniu, oznacza to, że nadal jest zbyt wilgotne. To powiedziawszy, grabie, gdy tylko wyschnie, a trawa nadal będzie brązowa; zbyt późne grabienie zaszkodzi zdrowym korzeniom.

6. NIE NAWOZIĆ ZBYT WCZEŚNIE.
Najlepszy czas na nawożenie to jesień; pomaga to budować murawę, zapewniając roślinom trawiastym pożywienie, którego potrzebują do budowy systemu korzeniowego.

Jednak wiele osób nawozi również na wiosnę. Nie popełnij błędu nawożenia zbyt wcześnie na wiosnę. To zbyt szybko przekieruje energię rośliny na rozwój liści. Zamiast tego trawa potrzebuje fosforu do rozwoju korzeni.

Najlepszy czas na pierwszą wiosenną aplikację w większości regionów to późna wiosna (około maja), kiedy trawa zaczyna rosnąć na zielono i chcesz wypromować bujny, zielony trawnik. Nawozić przed upałem lata i po tym, jak trawa ładnie rośnie. Dobre karmienie ¾ do 1 funta nawozu pozwoli roślinie odbudować zapasy pokarmu.

Kiedy nawozisz trawę na wiosnę, aplikuj lekko. Ciężkie nawożenie azotem (N) nie jest dobre dla trawy i może również prowadzić do problemów chorobowych. Zdrowy trawnik ma jasny, jasnozielony kolor; jeśli jest ciemniej, oznacza to za dużo azotu (który również spłynie do naszego źródła wody). Pamiętaj, że zawsze możesz zacząć lekko i dodawać więcej, aż uzyskasz odpowiedni kolor.

Weź również pod uwagę kosiarkę mulczującą, która zwraca ścinki trawy z powrotem do gleby. Oszczędza to czas i energię, poprawiając jednocześnie stan trawnika. Ponieważ ścinki trawy zawierają do 90% wody, ścinki bardzo szybko wysychają. To prawie tak, jakby ścinki trawy zniknęły. Dodatkowo, to zwraca 25 procent składników odżywczych do gleby – fantastyczny nawóz.

7. POLUZUJ GLEBĘ — JEŚLI JEST ZAGĘSZCZONA
Czy masz klomby? Po zimie gleba w grządkach ogrodowych może być całkowicie zagęszczona. Usuń grube warstwy liści, które pokrywają wiecznie zielone grządki okrywowe. Cienkie warstwy liści w łóżkach można pozostawić w spokoju, a później po prostu je ściółkować. Rozpadają się i dodadzą do gleby materię organiczną. Następnie rozluźnij glebę, aby pomóc tlenowi dotrzeć do korzeni roślin. Możesz używać narzędzi ręcznych na małych powierzchniach, ale większe powierzchnie mogą skorzystać na orce.

Trawnik również zagęszcza glebę, zwłaszcza jeśli ludzie po nim chodzą. Jeśli zauważysz kępy mchu lub oznaki upadku, radzimy przewietrzyć trawnik; dzięki temu woda i powietrze szybciej docierają do strefy korzeniowej, co skutkuje nowym wzrostem i zwiększonym rozwojem korzeni. Najlepiej jednak zrobić to jesienią. Zaplanuj wynajęcie aeratora do trawnika w lokalnym sklepie dla majsterkowiczów. Jeśli napowietrzasz wiosną, ważne jest, aby napowietrzać rdzeń, zanim temperatura gleby osiągnie około 13 stopni . Gdy się ociepla, po prostu robisz miejsce dla agresywnych nasion chwastów i zapraszasz je do znalezienia domu.

Mech może również oznaczać zakwaszenie trawnika. Jeśli uprawiasz trawę, celem jest neutralne pH. Uzyskaj test gleby (często bezpłatnie lub za niewielką opłatą za pośrednictwem lokalnego biura ds. Rozszerzenia spółdzielni hrabstwa ). Jeśli twój trawnik jest kwaśny, będziesz musiał nałożyć na niego wapno; ludzie Extension mogą ci doradzić.

8. PRZERYSUJ ŁÓŻKA — ZA POMOCĄ WĘŻA OGRODOWEGO
Na wiosnę możesz narysować na nowo granicę między grządkami ogrodowymi a trawą. Szersze łóżka oznaczają również mniejszą pielęgnację trawnika. Oto prosty sposób, aby zrobić to samemu: użyj węża ogrodowego, aby wyznaczyć ładną linię do łóżek ogrodowych. Następnie wzdłuż tej linii łóżka weź ostrą metalową krawędź i wbij ją w ziemię tak głęboko, jak się da. Wykop wzdłuż linii węża, a następnie usuń trawę, która tam jest, tworząc ładne łóżko. Po zakończeniu wypełnij grządkę ściółką o grubości od 3 do 9 centymetrów (kora sosnowa to dobry wybór) — albo po prostu dostaniesz grządkę z chwastów! Wtedy jesteś gotowy do przesadzenia lub posadzenia wieloletnich kwiatów .

 

9. KOŚ TRAWĘ — ALE NIE ZA WCZEŚNIE
Skoś trawnik, gdy poziom trawy osiągnie od 3 do 9 centymetrów wysokości. Trawnik potrzebuje czasu na regenerację po zimie. Jeśli jednak trawa rośnie zbyt długo, zacienia korzenie, co pozwala na kiełkowanie mniejszej liczby nasion chwastów.

Jeśli używasz tradycyjnej kosiarki, wiosna to czas na wyczyszczenie (lub wymianę) filtra i świec zapłonowych. Aby uzyskać czyste cięcie, ważne jest, aby ostrzyć ostrze kosiarki co miesiąc lub dwa. Kiedy po prostu zrywasz trawę i zostawiasz ją z otwartymi cięciami, pozostawiasz swoje podwórko podatne na grzyby i choroby. Zobacz więcej o pielęgnacji trawnika .

Jeśli interesują Cię alternatywne kosiarki, rozważ kosiarkę bębnową lub kosiarkę elektryczną jako opcję bardziej przyjazną dla środowiska. Kosiarki te działają najlepiej, jeśli twoja nieruchomość ma jedną trzecią akra lub mniej. Ważne jest, aby regularnie kosić trawę, ponieważ o wiele trudniej jest ją skosić, jeśli jest zbyt wysoka (jak wielu z nas doświadczyło na własnej skórze!).

Oczywiście musimy wspomnieć, że istnieją również alternatywy dla trawy! Wiele osób zaczyna używać więcej roślin okrywowych (takich jak rozchodnik), chodników i szerszych klombów. Istnieje również rosnąca tendencja do dodawania grządek w ogrodzie warzywnym lub integrowania artykułów spożywczych (zioła, warzywa, owoce) na swoim podwórku. Zobacz więcej o jadalnym krajobrazie !

10. CHOCHOŁ — OSTROŻNIE
Podobnie jak w przypadku usuwania liści, nie mulczuj zbyt wcześnie. Bądź cierpliwy. Istnieje również wiele pożytecznych owadów i zapylaczy (np. chrząszcze żołnierskie, rodzime pszczoły, ćmy kolibrowe), które zimują w twoim ogrodzie, a przysypywanie ziemi ściółką nie jest pomocne. Po prostu powstrzymaj się od mulczowania, aż gleba trochę wyschnie, a pogoda się ogrzeje.

Ściółkujemy, gdy już obróciliśmy nasze grządki i przycięliśmy martwe gałęzie na naszych krzewach. Następnie dodaj ściółkę (lub wymień starą ściółkę). Preferujemy ciężką ściółkę, taką jak ściółka z kory drzew liściastych, od barwionych na brązowo zrębków. Są wyższej jakości, trwają dłużej i wyglądają lepiej. Przeczytaj więcej o zaletach mulczowania .

Nie wszystko z tej listy jest niezbędne na każdym podwórku, ale uważamy, że omówiliśmy większość tego, co musisz wiedzieć na wiosnę!

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.